Як фотографувати меблі, предмети інтер’єру і декору

Дуже часто перед виробником меблів, або власником інтернет магазину, або салону-шоуруму меблів і предметів декору постає задача створення якісних і красивих фотографій. Адже не завжди бренди-виробники мають власні фотографії, а якщо мають, то і не завжди охоче їх віддають (цьому, наприклад, можуть заважати обмеження ліцензійних угод і прав власності на фотографії). А без якісних фотографій продавати будь-які товари дуже складно. Тому у цій публікації я спробую, використовуючи власний багаторічний досвід інтер’єрних фотозйомок, сформувати декілька порад, які, сподіваюсь, стануть в нагоді тим, хто забажає власноруч сфотографувати предмети меблів та декору інтер’єру. Навіть якщо ви будете запрошувати професійного фотографа для виконання цієї задачі, розуміння певних важливих аспектів загального процесу може бути корисним для вас.

Фотозйомка елементів інтер’єру під час виставки iSaloni/Brera Design District у Мілані.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019.

Постановка задачі фото зйомки

Перше, що необхідно усвідомити – це сформулювати безпосередню задачу зйомки: для чого, що і як потрібно сфотографувати? Найкраще це зробити, створюючи уявний малюнок того, що ви бажаєте отримати в результаті. Проста, на перший погляд, задача, може виявитися достатньо складною і глибокою.

Інтер’єрна фотозйомка шоуруму бренду GUZEMA.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019

Ось приблизний список питань, на які вам потрібно дати відповіді для кожного з предметів:

  • Хто є цільовою аудиторією (ЦА) нашого продукту і що саме ми хочемо розсказати ції ЦА?
  • Що саме потрібно сфотографувати?
  • Яку функцію виконує цей предмет, і яким чином можливо це показати?
  • Чи потрібно робити окремі світлини, які покажуть певні особливості предмету меблів або декору (форма, колір, текстура, фактура, конфігурації, функціонал, розмір, тощо)?
  • На якому фоні має бути цей предмет (на штучному, без фону, у природньому середовищі, в інтер’єрі)?
  • Яку атмосферу або настрій потрібно передати глядачеві цією світлиною?
  • Які можливі додаткові опції, що покращують властивості даного предмету і можуть збільшити суму заказу? Як їх потрібно показати?

Відповіді на ці запитання є базою створення технічного завдання – того, що саме і як треба робити для підготовки і проведення фото зйомки.

Щоб передати фактуру матеріалів, я використав ближній ракурс і контрове світло, завдяки якому проявив елементи форми предметів, підсилені їх тінями. Із серії зйомок будинку Сергія Махно. Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020.
Фрагмент консолі виробництва бренду WEWOOD (Португалія). Я вибрав ближній ракурс, щоб показати в кадрі елементи фасадів, їх форму, малюнок і текстуру натурального дерева. Верхнє “жорстке” світло дає можливість проявити форму кутових елементів фасадів, а стільці на передньому плані і книжка з фігурою птаха роблять композицію закінченою і більш цікавою. Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019

Вибір локації зйомки

Вибір локації залежить безпосередньо від самого предмету зйомки, пов’язаних з цим можливостей логістики, вимог до того, як саме має виглядати фінальна фотографія.

Так, великі і важкі предмети меблів, що потребують розбирання і збирання, важко і складно перевозити і пересувати. Тому чим більше за розмірами і чим важче предмет меблів, тим частіще використовують зйомку “на місці”, коли безпосередньо на фабриці виробника меблів, або в салоні-магазині влаштовують інтер’єрну фото-зону, де і проводиться зйомка. “Плюс” такого рішення – мінімальні витрати на логістику, але необхідно буде знайти місце і обладнати фото-зону, для чого необхідно передбачити певний бюджет. Тут є також деякі технічні складності – наявна висота приміщення, можливість використання природнього (вікна), або штучного світла, можливість встановлення фото-фонів і джерел світла/спалахів на стійках, достатня відстань від камери до предмету зйомки, щоб отримати гарні цікаві ракурси, реалізація “імітації” інтер’єру у різних варіантах, та інші. Але якщо така фото-зона вже створена, це значно полегшує задачу подальшої зйомки нових зразків меблів, і їх варіацій, причому чим більш різноманітним є модельний ряд виробника, і чим частіше він оновлюється, тим більше буде загальна економія.

Приклад фотозйомки меблів українського виробника Art Niko на фотозоні, створеній на виробничому підприємстві. На краях кадру видно елементи цеху (для ілюстрації).
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2016

Інший варіант – коли предмет меблів або декору знімають в інтер’єрі замовника. В такому разі після продажу необхідно домовлятись із замовником-власником приміщення (іноді – з дизайнером інтер’єру), про проведення такої зйомки. Якщо обраний інтер’єр стильний, створений професійним дизайнером, то ваші предмети меблів або декору будуть показані у найкращому вигляді. Ви зможете отримати унікальні красиві світлини, які в інших умовах або неможливо, або дуже коштовно відтворити. Цей підхід працює і для житлових, і для комерційних приміщень, для громадських просторів, кафе і ресторанів, тощо.

Рецепція готелю в Києві. Єлементи дизайну інтер’єру.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020
Фотозйомка інтер’єру офісу. Гостьова зона. Дизайн інтер’єру – Наталія Захарченко.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2022.
Інтер’єрна зйомка ресторану Kofan, Кременчуг. Дизайн інтер’єру – студія Сергія Махно.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019

Для невеликих предметів меблів і декору можливо організувати зйомку в фото студії. Сучасні студії (принаймі ті, які можна орендувати в Києві) мають різні інтер’єри, обладнані професійним світлом і різноманітними фонами. Орендуючи студію на необхідну кількість годин, ви отримаюте можливість зняти ваші предмети в різних умовах композиції, світла і фонів. Це може бути для вас і зручно, і ефективно. Якщо ваші предмети великі за розмірами і багато важать, то необхідно шукати студію з можливістю під’їзду, розвантаження і завантаження меблів прямо в знімальний зал на першому поверсі.

Студійна фото-зйомка рекламної серії декоративних насипних свічок для замовниці з Норвегії. Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2021
Студійна фотозомка для каталогу і сайту декоративних подушок для українських дизайнерів. Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2018

Ще один варіант зйомки – на спеціалізованих виставках. Зазвичай виробники меблів, приймаючи участь в виставках, ретельно готують свої стенди, запрошуючи дизайнерів, які створюють на них красиві інтер’єри і композиції, щоб найкращим чином представити свій товар. І хоча є певні обмеження таких зйомок (режим роботи виставки, допуски на роботу в певний час), світлини, які зроблені на стендих, зазвичай виходять дуже красиві і якісні. З іншого боку, не кожна експозиція дозволятиме зробити гарні світлини того чи іншого предмету меблів. Проектувальники стенду мають брати це до уваги, і необхідність фотозйомки потрібно обговорювати ще на етапі розробки концепта стенду.

Фотозйомка меблів і елементів декору на стенді компанії ELIO на виставці KIFF-2021.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2021
Фотозйомка меблів і елементів декору португальського бренду Bessa Design на виставці Maison et Objet, Paris.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2018
Композиція з елементів меблевої колекції компанії WEWOOD, яку я знімав на виставці Decorex (London). Біла стіна з логотипом компанії в якості фону створює враження, що це штучно створене графічне рекламне зображення, і не єдиний кадр. 
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2018.

Іноді з’являється задача зйомки предметів у незвичайному середовищі, наприклад, на природі. Це стосується насамперед садових меблів, іноді – предметів декору, джерел світла, тощо. Такий підхід дає можливість створити унікальну атмосферу, показати певні властивості предметів. В такому разі виникає потреба організації логістики меблів і предметів декору до обраного місця зйомки, плюс виникає фактор впливу погоди на час і тривалість зйомки.

Фотозйомка на природі декоративної кераміки дизайну студії Сергія Махно. Трава, кущ з ягодами, дерева підкреслюють ідею екології і натуральних матеріалів, що створюють атмосферу тепла і комфорту.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2021
Фотозйомка декоративної української кераміки і скульптури в саду будинку Сергія Махно. Краплі дощу на обличчі схожі на сльози.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020.

Підготовка предмету зйомки і середовища

Безпосередньо перед проведенням фотозйомки необхідно підготувати предмет зйомки (меблі або предмети декору), а також ті предмети середовища, які стануть частиною фінального кадру.

Якщо зйомка проводиться на фото-зоні, на виставці, або в існуючому інтер’єрі, перед зйомкою потрібно провести прибирання цього приміщення. Ретельно прибирається пил і можливі плями, відбитки пальців рук, тощо. Особливу увагу треба приділяти предметам зі скла, дзеркалам, полірованим поверхням – пил і плями на них дуже гарно видно, і їх важко видалити на етапі пост-обробки. При зйомці ближніх ракурсів і деталей предметів, фактор пилу на поверхнях стає надзвичайно важливим!

Окрім прибирання, вам потрібно буде подумати і подбати про підготовку середовища – тих додаткових предметів і аксесуарів, які будуть оточувати ваш предмет на етапі зйомки, і стануть частиною кадру. Їх список краще сформувати заздалегідь і підготувати згідно до списку, який обговорити зі стилистом зйомки, фотографом або дизайнером. Наприклад, якщо ви фотографуєте ліжко, диван або крісло, можна приготувати декілька додаткових предметів, які прикрасять композицію: пледи різного кольору і узору, подушки, можливо, столик з книжками, зелені рослини, торшер, картину або фотографію в рамці, тощо.

Гармонічне поєднання елементів меблів, текстилю і декору в інтер’єрі спальні. Дизайн інтер’єру:  Вероніка Захарова, Київ. Сонячне світло з вікна проявляє фактуру матеріалу світильників і додає динаміки в кадрі.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2021

Колір фону також має значення – ваш предмет меблів буде краще виглядати на фоні, колір якого буде гармонічним до кольору предмету. Це треба мати на увазі і вибирати фон таким чином, щоб зробити поєднання кольорів найкращім. Якщо змінити небажаний колір фону (стіни) немає можливості, треба подбати про встановлення паперового або вінілового фото-фону потрібного кольору і малюнку.

Вибір точки зйомки, висоти камери і композиції

Висота камери, її розміщення відносно предмету зйомки і композиція предметів в кадрі мають вирішальну роль у створенні якісної красивої світлини, яка вирішує одну або декілька задач зйомки.

У світі мистецтва і професійної фотографії існують правила композиції – це можливі варіанти того, як розмістити предмети (об’єкти) в рамках картини або кадру фотографії. Застосування правил композиції не є безумовно обов’язковим, але дозволяє створити більш якісні, гармонійні, приємні для ока і цікаві світлини.

Точка зйомки, висота камери також залежать від предмету зйомки і від задачі, яку фотограф має на меті вирішити. Нижче приведу декілька прикладів з відповідними поясненнями.

Фотозйомка для українського шоуруму Roche Bobois. Вибрана верхня точка зйомки (знімав з верхньої сходинки драбини) і композиція, коли елементи меблів і декору займають всю площу кадру, а активні діагоналі в поєднанні з узором текстилю додають ритм і динаміку.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2017.
Для створення цього динамічного кадру декоративних світильників бренду SERIP (Португалія), я використав нижню точку, і камеру спрямував догори. Виставка Maison et Objet, Paris, 2020.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020.
На цьому фото бару в розважальному парку ТРЦ “Республіка” (Київ) я використав висоту камери на рівні верхньої поверхні барної стійки. За допомогою тільт-шифт об’єктива Canon TS-E 24mm я збільшив частку кадру, яка припадає на стелю, тим самим показуючи декоративні елементи і світильники цього простору.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2022.
Фото авторського світильника дизайн студії Сергія Махно. Ресторан Kofan, Кременчуг. Висоту камери я вибрав таким чином, щоб знизу було видно стіл, а зверху – частину стелі. Це дозволяє глядачу створити уяву про розмір світильнику. Контрове світло, що падає крізь прозору керамічну поверхню, створює рамку навколо світильника, додаючи закінченності всієї композиції.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019.

Чим і як фотографуємо? Список обладнання і параметри зйомки

Неможливо в одній публікації охопити всі можливі варіанти комбінацій обладнання. Але можливо окреслити найважливіші елементи, які потрібні, щоб створити якісну фотографію.

Камера

Практично будь-яка сучасна професійна цифрова камера буде здатна допомогти вам зробити якісні світлини. Якщо ви тільки плануєте придбати камеру, то раджу звернути увагу на останні моделі топових виробників, а саме таких компаній, як Canon, Sony, Nikon, Fuji, Pentax. Роблячи вибір, зверніть увагу на те, чи є в вашому місті сервіс або ремонт камер даного виробника, адже іноді це буває потрібним. Інший, значно дешевший варіант – взяти комплект необхідного обладнання в оренду, якщо такі сервіси пропонуються у вашому місті.

Майже всі професійні інтер’єрні фотографи в Україні працюють з повнокадровими (full frame) цифровими камерами. Використання камер с кроп-сенсором (вони дешевші, ніж повнокадрові) теж можливе, але їх характеристики можуть бути недостатніми для певних задач. Якої розподільної здатності має бути цифрова матриця камери? Вважаю, що якщо матриця вашої камери має від 20 Мп (мегапикселів) і більше, цього вистачить для того, щоб зробити якісні фотографії як для онлайн використання, так і для друку в ваших маркетингових проспектах і брошурах. Більший розмір матриці буде потрібний, якщо ви плануєте друкувати фото великого формату (наприклад, для постеру, на виставку, для рекламних носіїв, тощо). В цих випадках іноді потрібно робити зйомку на камери з матрицею 50 Мп і більше.

Іноді у мене питають, а чи можливо робити зйомку на мобільні смартфони? Сучасні смартфони мають досить потужні камери, і можливості зйомки фотографій на смартфони постійно покращуються. Треба зауважити, що при певних обставинах на сучасні топові моделі смартфонів (як iPhone, так і Android) можна зробити гарні фотографії, але можливості їх використання будуть обмежені у порівнянні зі зйомкою на цифрові професійні камери. Які це обставини? По-перше, зйомка має вестися зі смартфону, встановленого на штатив. Зйомка з рук неминуче погіршить якість світлин. По-друге, діапазон яскравості сцени (кількість світла і глибина тіней) мають бути такими, щоб смартфон був здатний передати цей діапазон без втрати деталей в світлих та темних участках. І в-третіх, зйомку на смартфон краще вести, застосовуючи додатки для фотозйомки, які поширюють можливості керування камерою, забезпечують запис файлів у форматі RAW, і мають додаткові функції (наприклад, індікатори горизонту/вертикалі). Треба зауважити, що можливості смартфонів по синхронізації зі спалахами на сьогодняшній день є досить обмеженими, тож якщо для зйомки потрібно буде додаткове світло, то плануйте використовувати джерела постійного світла.

Фото декоративної вази, виготовленої з артилерійського снаряду, в інтер’єрі сучасної квартири, зроблено на iPhone 12 Pro Max. 
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2022.

Об’єктиви

У професійних інтер’єрних фотографів зазвичай у валізах є цілий набір об’єктивів. Вибір конкретного об’єктиву залежить від сцени, яку потрібно охопити, і відстані до предметів, а також від певної задачі кадру. З мого досвіду можу сказати, що діапазону фокусних відстаней (ФВ) від 16 до 200 мм вистачить для вирішення практично будь-яких задач зйомки предметів меблів і декору.

Об’єктиви з фіксованою ФВ дають можливість робити більш якісні фотографії, але вам, можливо, будуть потрібні декілька об’єктивів з різними ФВ, що вже стане недешево. Тому моделі з зумом стають в нагоді, адже дають можливість, маючи один об’єктив, перекрити певний діапазон ФВ.

Зазвичай виробники пропонують моделі об’єктивів різного цінового діапазону. Так, моделі споживчого класу (consumer grade lens) більш дешеві, але й їх якість і можливості нижче, ніж у професійних топових моделей (professional grade lens). Щоб отримати світлини найвищого гатунку, рекомендую купляти або брати в аренду саме професійні об’єктиви топових серій.

Існує особливий клас об’єктивів, які іноді використовуються в інтер’єрних зйомках. Мова йде про так звані тільт-шифт (tilt-shift) об’єктиви. Вони дозволяють зсувати оптичну ось, тим самим відкриваючи можливості, недоступні звичайним моделям. Наприклад, при заданій висоті камери, керувати композицією кадру, зберігаючи при цьому вертикалі. Досягти цього за допомогою звичайного об’єктиву неможливо.

Приклад фото, зробленого за допомогою об’єктиву Canon EF70-200 f2.8L. Це фрагмент інтер’єру будинка українського архітектора Сергія Махно. Камера була встановлена на другому поверсі, і я знімав на ФВ = 115 мм. Світло від великого вікна створювало чудову гру м’якого світла і тіней, одночасно проявляючи фактуру природніх матеріалів. Цей атмосферний кадр також розповідає глядачеві історію про захоплення Сергія і його любов до Японії.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020.

Штатив з головкою

Штатив має надзвичайно важливе значення. Практично 100% всіх професійних зйомок предметів інтер’єру, меблів і декору виконується з використанням штативу. Головна мета застосування штативу – забезпечити стабільність і нерухомість камери під час зйомки, що підвищує якість зображення. Друга мета – забезпечити незмінну позицію камери у випадках, коли необхідно зробити серію кадрів того ж самого предмету або інтер’єру. І третя мета – надати фотографу інструмент для закріплення камери у просторі, коли незручно, або неможливо тримати камеру власноруч (маючи при цьому можливість дистанційного спуску затвору камери).

Існують багато виробників штативів і безліч моделей. Вони всі різняться своїми властивостями і характеристиками. Головне правило при виборі штативу – він має надійно тримати вагу вашої камери з самим великим об’єктивом, бути надійним і зручним у використанні. Моделі відомих виробників (наприклад, Manfrotto) досить надійні, і перевірені часом. В останні роки на ринку з’явилися також непогані моделі китайських, тайванських і інших виробників, які теж користуються попитом.

Щоб встановити камеру на штатив, потрібно до нього приєднати головку – спеціальний пристрій, за допомогою якого фотограф має можливість керувати положенням камери на штативі. Я рекомендую використовувати головки з можливістю керування їх нахилом незалежно по трьом осям. Це значно полегшує роботу з камерою. Особливо зручно, якщо така головка буде мати можливість тонкого налаштування за допомогою внутрішнього різьбового з’єднання (так звані geared heads).

Джерела світла

Для створення якісних фотографій предметів меблів чи декору вам, скоріше за все, будуть потрібні різноманітні додаткові джерела світла. Їх використання додає можливість фотографу контролювати, на відміну від природнього світла, будь-які параметри – положення, кут, під яким освітлюється предмет, розмір джерела світла, його потужність (інтенсивність), колір, тощо. Повний ваш контроль над світловою схемою сцени – це головна перевага використання додаткових джерел світла.

Фото декоратівної скульптури “Діду” від студії Сергія Махно. Для зйомок цієї серії я обладнав пересувну студію з різними фото-фонами. Для створення світлової схеми використовував LED-панелі і LED-джерела з лінзою Френеля. 
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020.

Для фотозйомки ви можете використовувати імпульсні (спалахи) або постійні джерела світла. Спалахи дають можливість отримати значну потужність в одному імпульсі, і, до речі, створити ефект “замороження” руху, якщо це буде потрібно. Для спалахів потрібно також мати пристрій синхронізації, який встановлюється на камеру і відкриває можливість дистанційного керування спалахом. Постійні джерела – це найчастіше світлодіодні або люмінісцентні панелі різного розміру і потужності. Багато з них мають можливість змінювати колірну температуру, від “холодної” 5500-6000К до “теплої” 3200К або навіть 2600К. Для спалахів з метою контролю колірної температури потрібно використовувати спеціальні фільтри. Треба зазначити, що якщо ви плануєте знімати не тільки фото, але й відео, то вам будуть потрібні саме постійні джерела світла. Постійні джерела мають додаткову перевагу у тому, що для них не потрібно мати пристрій синхронізації з камерою, і з ними легко знімати на смартфони.

Для якісного відтворення кольорів предметів меблів і декору бажано, щоб джерела світла мали максимально високий індекс кольорної передачі (CRI, color rendering index). Він вимірюється від 1 до 100, і якщо CRI досягає значення вище 94-95, цього буде достатньо для високої якості відтворення кольорів.

На цей простий, на перший погляд, кадр, я витратив майже 40 хвилин часу зйомки і ще майже годину на обробку фото в Photoshop®. Власники інтер’єрного салону Roomers (Київ) попросили зробити гарне фото ліжка. Проблема полягала в тому, що коли ми вмикали існуючі світильники SERIP в салоні, вони давали “плоске” загальне світло, яке не забезпечувало необхідний акцент на головному предметі і погано “малювало” його форму і фактуру матеріалу. Тому я використав мультіекспозицію (камера була встановлена нерухомо на штативі), і за допомогою направленого світла від спалаху Profoto B1 з сотами і фільтром, підсвічував в кожному кадрі різні окремі елементи ліжка. Після чого я “зводив” всю серію в один кадр за допомогою масок Photoshop®. Якщо не помиляюсь, я зняв близько 25-30 кадрів. Один окремий кадр був з включеними бра на стіні.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019.

Скільки джерел світла вам буде потрібно? На це питання важко дати відповідь, адже їх кількість, склад, параметри налаштування будуть залежити не тільки від самої сцени і предметів в неї, але й від вашого творчого задуму. Багато простих задач можна вирішити, маючи всього одне джерело світла, а для більш складних задач треба мати 2-3 і більше джерел. Треба брати до уваги, що вам для вирішення творчих задач також можуть стати необхідними додаткові модіфікатори світла – різноманітні фото-парасольки, софт-бокси, рефлектори, соти, напівпрозорі фрост-панелі, фільтри, та інше.

Фото декоративної арт-скульптури від Кузні Росич, Україна. Зйомка відбувалась у меблевому шоурумі, і для підкреслення форми і фактури металу я використав один додатковий точковий спалах Profoto B1 із сотою, який давав жорстке направлене світло, необхідне, щоб проявити всі деталі.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2015.
А ось приклад кадру, коли додаткові джерела світла можуть тільки нашкодити. Це фрагмент зйомки для португальської компанії SERIP на виставці Maison et Objet, Paris. Це великий, вбудований в стіну світильник “Місяць” (“Luna”), і мені було потрібно показати його великий розмір і кольори небесного срібла, які він створює. В даному випадку це ближній ракурс, який показує деталі світильника і фактуру його матеріалів.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2018.

Додаткові аксесуари і пристрої

Інтер’єрна зйомка вважається однією з найскладніших в технічному плані видів зйомок. Дві проблеми, які потребують значної уваги для їх вирішення – це необхідність передати повний діапазон світла і тіні, без втрати інформації в світлих і темних участках, і необхідність коректно передати всі кольори сцени при різних умовах освітлення.

Перша проблема виникає, коли в сцені є джерело світла значної яскравості у порівнянні з іншими предметами. Наприклад, це може бути світло сонця у вікно, або яскрава люстра. Око людини має на порядки більшу здатність охоплювати, зберігаючи важливі деталі, широкий діапазон світла, на відміну від цифрових матриць сучасних камер. Тому фотографуючи інтер’єри із значним перепадом яскравості світла, фотографи роблять серію кадрів з різними витримками, і потім поєднують їх в єдиний кадр на етапі пост-обробки. Іноді додати світла в темних участках можливо з використанням або додаткових джерел світла, або відбивачів.

Друга проблема виникає, коли ви не маєте можливості використовувати додаткові джерела світла, а змушені знімати, наприклад, у приміщенні з існуючими в ньому джерелами світла, які часто можуть бути незрозумілих вам параметрів (колірної температури і CRI) і якості. В такому разі вам буде потрібно використовувати кольорові матриці-мішені, на кштальт Datacolor SpyderCheckr або ColorChecker X-rite.

В цій частині інтер’єру будинку одночасно було присутнє “холодне” світло з вікна, і теплі джерела внутрішнього освітлення, колірних параметрів яких я не знав. Тому я використав матрицю-мишень 24/24 компанії Datacolor для того, щоб при обробці фотографії забезпечити точну передачу кольорів предметів меблів в цьому приміщенні.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2022.

Важливим додатковим приладом для зйомки є ноутбук або планшет, які підключаються до камери за допомогою дрота або мережі WiFi. Наявність можливості перегляду сцени на великому екрані планшету або ноутбуку дозволяє своєчасно побачити всі необхідні деталі і нюанси сцени і виправити можливі помилки. На маленькому екрані камери це зробити набагато складніше і займає більше часу. Більшість сучасних камер мають вбудовані функції WiFi зв’язку, але якщо їх немає в вашій камері, то потрібно буде придбати додатковий пристрій, по типу CamRanger або аналог.

Параметри зйомки

Є декілька важливих параметрів, від яких залежить якість фотографій. Значення кожного з них буде оптимальним в залежності від умов зйомки, середовища, світла, і т.д. Для контролю цих параметрів фотографи зазвичай роблять їх настройки у ручному режимі. Розглянемо ці параметри більш детально:

  1. Експозиція. Це параметр, який поєднує в собі три важливих значення – витримки, діафрагми і чутливості (ISO).
    • витримка – зазвичай це основний параметр, за допомогою якого можна збільшити, або зменшити кількість світла, яка потрапляє в камеру. Частіше всього в інтер’єрній зйомці так званий “брекетинг” по експозиції, тобто зйомка серії кадрів з різними параметрами, відбувається саме шляхом зміни витримки. Для того, щоб зрозуміти, чи достатнє значення витримки у вибраному діапазоні світла, можна використати гістограму (вбудована функція в камерах).
    • діафрагма – найчастіше зміна значень цього параметру необхідна для контролю глибини різкості. Також, може використовуватись для регулювання кількості світла, яке потрапляє в камеру при роботі зі спалахами.
    • чутливість (ISO) – це параметр, який регулює, як активно матриця камери реагує на світло. Зазвичай мінімальне значення сягає 50 або 100 одиниць, а максимальні можуть бути тисячі і десятки тисяч одиниць. Чим більше встановлено значення чутливості, тим вищим буде рівень цифрового шуму. Саме тому інтер’єри, предмети меблів і декору частіше за все знімаються на мінімальних значеннях чутливості.
  2. Баланс білого (кольору). Цей параметр встановлює базову характеристику відтворення кольору сцени. Якщо ви знімаєте, зберігаючи файли у форматі RAW, то на етапі пост-обробки ви завжди матиме можливість внести необхідні коректировки в значення балансу білого. Але для найкращих результатів я рекомендую на етапі зйомки виставляти правильне значення цього параметру. В багатьох випадках вам буде достатньо використати “сіру карту”, зробивши її фото при заданому освітленні сцени і завантажити цей кадр в якості зразка балансу білого. Якщо сірої карти немає в наявності, ви можете спробувати підібрати значення із списку параметрів камери, або задавши його значення вручну.
  3. Формат файлу. Всі професійні камери мають можливість запису і зберігання фото у форматі RAW. Я рекомендую знімати кадри саме в цьому форматі, адже він зберігає максимально повну інформацію і відкриває повні можливості подальшої обробки. Ви можете додатково записувати на другу картку також і файли у форматі JPG/JPEG, щоб їх швидше завантажувати для перегладу на планшеті або ноутбуці. Тобто, на першу карту ви записуєте RAW, на другу – RAW + JPEG. Деякі камери мають додаткове налаштування кольорового простору запису. Це налаштування вам не потрібно, якщо ви знімаєте виключно в RAW, але якщо ви також записуєте і JPEG-файли, рекомендую встановити в налаштуваннях меню простір sRGB.
  4. Точка фокусу і режим її вибору. Це важливий параметр, який вказує камері, де саме в просторі сцени встановити точку фокусування. Зазвичай вона вибирається в ручному режимі, і встановлюється на головному об’єкті сцени. У власній практиці я використовую точковий вибір, і потім виставляю точку фокусу на потрібному місці. В тих випадках, коли розмірів зони переміщення точки фокусу в камері не вистачає для її встановлення в потрібне місце в рамках кадру, можна перемкнути камеру в Live View, і, збільшивши зображення до масштабу 1:1, встановити фокус вручну. Якщо ваш об’єктив має автоматичну наводку на фокус, треба цю функцію в такому разі вимкнути.

Хочете, щоб ваш кадр інтер’єру мав всі об’єкти максимально чіткими? Проста порада: використовувайте значення діафрагми 8…14 і встановлюйте точку фокусу приблизно на 1/3 відстані глибини сцени.

Хочете, щоб ваш предмет декору був у фокусі, а інші плани – розмитими? Встановить значення діафрагми в діапазоні 1.2 … 3.5 і точку фокусу на обраному предметі.

Фрагмент шоуруму компанії Rimadesio, Київ. Я використав діафрагму f11 для того, щоб досягти більшої глибини різкості кадру. Точка фокусу була виставлена на перегородці.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019.
В цьому фото інтер’єру, створеного студією Сергія Махно для бутіка Zielinski & Rozen (Київ), я використав витримку 1/4 секунди, для того, щоб розмити рух людини в кадрі. Діфрагма f4,5 при ISO = 100.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2021.

Як зробити фото красивим і цікавим для глядача?

Погодьтесь, якщо ми шукаємо в інтернеті для себе предмет меблів, то хочемо його побачити у красивому інтер’єрі, а не просто на білому або сірому фоні. Це допоможе нам уявити цей предмет в його середовищі, і отримати враження, як він буде виглядати в нашій квартирі. Навіть при зйомці в існуючому інтер’єрі треба приділяти увагу тому, які предмети будуть частиною кадру, а які – ні. Чи додасть краси ваза з квітами, чи вона буде зайвою? Якого кольору і розміру мають бути ваза і квіти? Чи треба на полиці шафи ставити книжки, і якщо так, то які, скільки і як? І ще десятки подібних питань по кожному кадру. Інтер’єрна зйомка – це мистецтво уваги до деталей. Тому проста порада – продумайте кожний кадр, і знайдіть рішення, що зробить його максимально красивим і ефектним.

Фрагмент інтер’єру шоуруму Rimadesio (Київ). Метою кадру було показати новий дизайн стінових панелей Modulor, тому декор-елементи у фірмовому стилі були розміщені на полицях і на консолі, щоб підкреслити їх форму і зробити кадр більш цікавим. 
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019.
Це фото шафи португальського бренду Duisst було зроблено на виставці Maison et Objet, Paris. Щоб підкреслити форму полиць, я вибрав боковий ракурс, а включення в кадр інших елементів робить його більш сбалансованим і цікавим. 
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2020.
Ще один приклад зйомки для бренду Duisst. Крісло є головним елементом композиції, але включення інших елементів інтер’єру виставкового стенду робить цей кадр більш сбалансованим і цікавим. Яскрава “колона” з підсвіткою поєднує крісло з журнальним столиком на передньому плані, а частина дзеркала на стіні із “спалахом” кольору закінчує композицію і робить її цілісною.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2019.

Як позбутися зайвого фону?

Часто для онлайн-магазинів потрібно створити світлини предметів на однорідному фоні (білому, сірому або іншого коліру). Як це можна зробити, якщо умови зйомки не дозволяють сразу сфотографувати предмет меблів або декору на такому фоні?

Це досить проста задача, яка виконується на етапі пост-обробки за допомогою програми Adobe® Photoshop®. Після видалення фону можна зберегти файл у форматі PNG, який дозволяє зберігати “прозорість” фону при імпорті в інші програми або на сайти.

Фото стільця виробництва української фабрики Art NIKO (Харків). Оскільки для потреб замовника треба було показати особливості форми і фактури матеріалів, а фон не мав особливого значення (його потім прибирали для використання фото на сайті і в каталозі), то я зробив зйомку на нейтральному паперовому фото-фоні сірого кольору. Такий фон досить легко прибирається в Photoshop®. Я використовував батарейні спалахи Profoto з сотами і софтбоксами, щоб створити необхідний світло-тіньовий малюнок на стільці.
Фото: © Sergiy Kadulin Photography, 2016.

Зйомка особливих предметів

Іноді виникає необхідність зробити фотографії предметів, які важко сфотографувати такими, якими вони є. Я маю на увазі дзеркала, предмети з прозорим склом, полірованими поверхнями, або з такими, що відбивають в собі оточуюче середовище (наприклад, хромірованими). В таких ситуаціях камера “бачить” не сам предмет, а те, що в ньому відбивається.

Тому при зйомці таких предметів меблів і декору необхідно продумати і подбати про підготовку середовища – тих предметів навколо об’єкту зйомки, які його оточують.

Для зйомки невеликих предметів декору (наприклад, ваза із срібла) можна використовувати так звані “світлові куби”, вироблені із білого напів-прозорого матеріалу, вони оточують предмет з усіх боків і створюють красивий градієнт відображення на поверхні предмету. Для зйомки предметів більшого розміру зручно орендувати фото-студію, в якій є світле приміщення (білий колір стін і стелі) і різноманітні так звані “прапори” – великого розміру поверхні на колесах з пінопласту з білим та чорним покриттям з різних сторін. Цими “прапорами” оточують предмет, щоб створити цікавий малюнок світлих і темних областей, що відбиваються на предметі.

В ситуаціях, коли штучно створити необхідне середовище навколо предмету не є можливим, всі зайві відображення на поверхнях предметів потрібно буде прибирати на етапі пост-обробки.

Обробка фотографій: що важливо знати

Після того, як ви зробили фотографії, і перенесли їх на комп’ютер, починається важливий процес їх обробки – послідовність кроків, які дозволять отримати дійсно якісне зображення. Обробка, або пост-обробка схожа по своїй суті на обробку сирої деревини, коли з натурального матеріалу (файл у форматі RAW з вашої камери) за допомогою маніпуляцій різними параметрами у застосунку, отримують у фіналі зображення високої якості.

Найчастіше професійні інтер’єрні фотографи використовують для обробки світлин такі програми, як Adobe® Lightroom®, Adobe® Photoshop®, CaptureOne® та інші. Ці програми – світовий стандарт якості в обробці фотографій, ними користуються міліони фотографів по всьому світу. Оновлення цих програм до останніх версій відкриває доступ до всіх останніх функцій і можливостей.

При обробці світлин дуже важливо мати якісний професійний монітор (є спеціальні моделі, розроблені для обробки фото-зображень), і також, робити його калібровку. Калібровка виконується за допомогою спеціального пристроя – калібратора, і забезпечує максимально коректне відтворення всіх кольорів цим монітором при існуючих рівнях зовнішнього освітлення робочої зони.

Юридичні аспекти використання фотографій

Іноді, щоб зекономити гроші на проведенні фотозйомки, люди знаходять світлини подібних предметів меблів або декору (наприклад, на сайтах виробників), і, не отримуючи дозволу власника фотографій, публікують їх на своєму сайті та інших ресурсах. Іноді це робиться навмисно, іноді – як результат нерозуміння основ прав інтелектуальної власності (“А що такого, я взяв фотографії у відкритому доступі в інтернет”..).

Така практика може нести в собі репутаційні, фінансові та інші ризикі. Наслідки таких порушень авторських прав можуть бути для вас різними – від публічного разголосу від власника фотографій, до судових позовів, штрафів, погіршення ділових стосунків, блокування сторінок вашого сайту, видалення ваших публікацій з такими фотографіями в соціальних мережах, блокування облікових записів, зниження пошукового рейтингу сайту, тощо.

Так само, зроблені вами світлини можуть “привласнити” інші особи, тим самим розмиваючи силу вашого бренду, продукту, ідеї.

Закон України “Про Авторське право і суміжні права” (остання редакція від 05/01/2022) дає автору всі необхідні підстави для захисту прав інтелектуальної власності, у тому чіслі при неправомірному використанні зроблених фотографій. Так, стаття 32 Закону однозначно регламентує, що “Використання твору будь-якою особою допускається виключно на основі авторського договору, за винятком випадків, передбачених статтями 21-25 цього Закону.”, при чому такий договір має бути заключений у письмовому вигляді. Це стосується всіх публікацій в мережі інтернет, соціальних мережах, на сайтах і інше.

Тому, якщо ви є власником фотографій, маєте оригінальні файли (RAW), то Закон ЗАВЖДИ буде на вашому боці і завжди захистить вас у випадку порушення ваших прав. Важлива для вас порада: ніколи і нікому не передавайте оригінальні файли у форматі RAW. Їх наявнсіть у вас є доказом для суду, що саме ви є їх власником і автором, якому належать авторські права (якщо ви самі робили ці фото).

На жаль, рівень правової грамотності і розуміння використання авторських прав в Україні є досить низьким. Часто бувають випадки, коли люди не розуміють, яке саме порушення сталося і чому. Із власного досвіду можу сказати, що в більшості випадків “крадіжок” моїх фотографій, після спілкування і роз’яснень що і чому, правопорушники все ж таки доходять до розуміння, приносять свої вибачення і купляють необхідні їм фотографії і права їх використання.

Якщо вам потрібно зробити якісні світлини меблів або предметів декору інтер’єру, звертайтесь до Sergiy Kadulin Photography.